دسترسی سریع

دیوار چینی

اجرای مرحله دیوار چینی 

 

دیوارچینی یکی از مباحث به ظاهر ساده در تکمیل یک ساختمان است. تجارب زلزله‌های پیش‌آمده در داخل و خارج کشور نشان می دهد که بیشتر آسیب‌ها و خسارات، ناشی از تخریب عوامل غیرسازه‌ای مثل دیوارهای جداکننده، دیوارهای بنایی، وسایل موجود و به نوعی کلیه چیزهایی که نقش باربری ندارند، بوده است.

در بسیاری از موارد دیده شده که بعد از یک زلزله، سازه آسیب جدی ندیده ولی تمامی دیوارهای داخلی تخریب شده‌اند. در بسیاری از موارد به دلیل آن‌که در دیوارچینی آن‌ها ضوابط و دستورالعمل‌های اجرایی رعایت نشده آسیب‌های جدی دیده‌اند.

دیوارچینی شاید برای بسیاری از افراد اجرای ساده‌ای داشته باشد اما در صورتی که در اجرای آن دقت لازم انجام نگیرد، هزینه‌های ساخت را برای مجری افزایش می‌دهد. به عنوان مثال اگر در یک ساختمان دیوار خارجی شاقول نبوده (به میزانی که پایداری دیوار به خطر نیفتد) حتی به فرض اینکه در مقابل بار وزن خود و زلزله مقاوم باشد، به این دلیل که میزان گچ‌کاری داخل و ملات‌ریزی دیوار نما را افزایش می‌دهد، کار را برای مراحل بعدی سخت‌تر کرده و موجب افزایش هزینه‌ها می‌شود.

مصالح دیوارچینی

برای دیوارچینی مصالح متفاوتی وجود دارد. به عنوان مثال انواع بلوک‌های سیمانی ( لیکا ) ، بلوک‌های سفالی، بتن سبک اتووکلاو (AAC: Autoclaved Aerated Concrete)، بلوک‌های پرلیتی، پانل‌های گچی پیش‌ساخته و … در دیوارچینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر یک از این مصالح دارای محاسن و معایب متفاوت است که بسته به شرایط اجرا، مسائل مالی و محصول موردنظر گزینه مناسب انتخاب می‌گردد. در ادامه در مورد بلوک سفالی و بلوک سیمانی ( لیکا ) توضیحاتی ارائه می گردد.

بلوک‌های سفالی

ماده اولیه این نوع بلوک رس است و در ابعاد مختلف تولید می‌شود. از جمله ویژگی‌های بلوک‌های سفالی می‌توان به سرعت اجرای نسبتا پایین، پرت زیاد در اجرا، احتمال ایجاد تونل و کانال صوتی و حرارتی در داخل حفره‌ها، قیمت ارزان و… اشاره کرد. البته با استفاده از فوم در تولید این بلوک می‌توان از تشکیل کانال صوتی و حرارتی تا حدی کم کرد.

 

 

 

 

بلوک سیمانی

این نوع بلوک از ترکیب سیمان، آب و سنگدانه (ترجیحا سنگدانه سبک مانند لیکا)، در ابعاد متفاوت تولید می‌شود. وزن کم (در صورت استفاده از سنگدانه سبک)، چسبندگی مناسب با ملات

مشخصات فنی بلوک سبک لیکا

بلوک لیکا در دو شکل تو پر و تو خالی برای کاربرد در دیوار و سقف تولید می گردد. ضخامت جداره بلوکهای تو خالی برای بهره گیری بیشتر از وی‍‍ژگیهای عایق کاری آنها بیش از بلوک های سیمانی معمولی است,که این افزایش به خاطر وزن بسیار کم بتن مصرفی اثر چندانی بر وزن نهایی بلوک ندارد.بلوک های سبک لیکا در انواع مختلف دیوارهای پیرامونی وتیغه ای تولید شده و دارای کاربرد های گسترده ای در انواع دیوارهای پوشش خارجی ,جدا کننده, نما ,دو جداره ,عایق ,ضد آتش و نیز سقف های سبک بتنی (تیر چه و بلوک )می باشند.

کاربرد و مزایای بلوک سبک لیکا

بلوک های سبک لیکا از مهمترین فر آورده های لیکا در ایران است .این بلوک ها از مخلوط سبک دانه با سیمان و آب به دست می آید. برای حفظ سبکی این قطعات,ریزدانه طبیعی از بتن حذف شده و محصول نهایی دارای تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک می شود. وزن فضایی بلوک های بتنی دانه سبک اغلب کمتر از 1100 کیلو گرم بر متر مکعب است .مقاومت این بلوک ها حداقل 30 کیلو گرم بر سانتی متر مربع است و در صورت نیاز , با طرح اختلاط مناسب می توان به مقاومت هایی تا 100 کیلو گرم سانتی متر مربع نیز رسید .بلوک لیکا در دو شکل تو پر و تو خالی برای کاربرد در دیوار و سقف تولید می گردد.

ویژگیهای بلوک سبک لیکا

بلوکهای لیکا تولید شده از بتن سبکدانه لیکا با توجه به ساختار دارای ویژگیهای منحصر بفردی می باشد .این خصوصیات باعث گسترش استفاده لیکا در بخش ساختمان شده است. بعضی از ویژگیهای مهم بلوک لیکا به شرح ذیل می باشند:

وزن کم

 

وزن کم بلوکهای لیکا باعث کاهش وزن بار مرده ساختمان و نیروی موثر زلزله شده و نیز زمان و هزینه اجرای کار را تقلیل می دهد.

عایق حرارتی

بر اساس آزمایشات مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بتن سبکدانه لیکا دارای ضریب هدایت حرارتی w/mc 0.2 می باشد. بلوک لیکا , ساخته شده از بتن لیکا , لایه عایق حرارتی مناسبی را برای دیوارها به ارمغان می آورد. استفاده از بلوک لیکا در عایقکاری دیوارهای پیرامونی , مورد تایید سازمان بهینه سازی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت ایران قرار گرفته و بدون استفاده از هر گونه عایق دیگری, دیوار چیده شده با بلوک لیکا بعنوان دیوار عایق همگن محسوب می شود و الزامات مبحث  (نوزدهم )19 مقررات ملی ساختمان را تامین می نماید.

عایق صوتی و جاذب صوت

ویژگیهای سطح بلوک و خواص دانه های لیکا باعث جذب صوت می گردد. بر اساس نتایج مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن , میزان افت صدا در دبوار ساخته شده از بلوک لیکا به ضخامت 15 سانتی متر db 46 Rw= می باشد. با استفاده از بلوک لیکا در دیوار چینی , الزامات مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان برآورده خواهد شد. استفاده از بلوک لیکا , آرامش را برای ساکنین به ارمغان می آورد.

مقاوم در برابر آتش

با توجه به اینکه دانه های لیکا در دمای 1100 سانتی گراد تولید می شوند, دیوار ساخته شده از این جنس با وزن حدود 130 کیلوگرم در هر متر مربع , بیش از 3 ساعت در برابر آتش و سرایت آن مقاومت می کند. این امتیاز , حافظ امنیت جانی ساکنین در آتش سوزی احتمالی می باشد

فساد نا پذیری

استفاده از دانه های لیکا با PH تقریبی 7 در ساختن بلوک لیکا سبب می شود تا هیچگونه آسیبی به لوله ها و کانالهای تاسیسات در طول زمان وارد نشده و همچنین باعث هیچ توع خورندگی و پو سیدگی نمی شوند.

شکل مناسب

در مشخصات فنی بلوک لیکا مهمترین قسمت شکل مناسب میباشد که شکل هندسی بلوک های توخالی و ته پر لیکا علاوه بر کاهش وزن, از هدر رفتن ملات در هنگام ساخت دیوار جلوگیری می کند.بلوک لیکا در اشکال و ابعاد مختلف مانندفارسی بر و آجر نیز تولید می شود.

کار پذیری با انواع ملات

اجرای انواع ملات و اندودهای متداول با بلوک های لیکا, به دلیل بافت زبر رویه بلوک و جذب آب مناسب آن, به آسانی انجام می گیرد. همچنین نزدیکی ضریب انبساط حرارتی بلوک لیکا با ملات ونیز افت و خزش ناچیز آن, از ایجاد ترک در ملات و اندود در دراز مدت, جلوگیری می کند.

 

 

کارپذیری فیزیکی

عملیات برش, میخ کوبی, سوراخ کاری , شیار زنی مسیر کابل ها ولوله های تاسیسات , برروی بلوک های لیکا به راحتی انجام می شود.بلوک لیکا به راحتی با فرز بریده می شودو در صورت استفاده از تیشه , تنها از محل ضربه شکسته می شوند. این ویژگی باعث کاهش پرت مصالح به میزان چشمگیری می باشد.

مقاومت

بلوک های لیکا براساس آخرین استانداردهای موجود تولید می گردندو دارای مقاومت مطلوب در برابر بارهای وارده هستند. همچنین پایین بودن مدول کشسان این بلوک ها, به عنوان اجزای پرکننده در ساختمان های مناطق زلزله خیز, موجب افزایش دوره نوسانی ساختمان و به دیگر سخن, کاهش نیروی زلزله وارد برساختمان می گردد.

روش اجرائی بلوک لیکا

دیوارها یکی از متداول ترین عناصر قائم در ساختمانهای گوناگون هستند . مطابق تعریف , اعضای سازه ای قائم با بعدی بزرگتر از 3 برابر ضخامت , دیوار نام دارند. فرآورده های لیکا به شکل های گوناگون نظیر بلوک , ملات و پانل بتنی در ساخت انواع دیوار بکار می روند . مهم ترین ویژگی های این فرآورده ها در این کاربرد وزن کم , رسانایی حرارتی کم , افت صوتی مناسب , و مقاومت در برابر آتش می باشد . همچنین بکـــــارگیری این فرآورده ها در اشکال مناسب سبب سهولت و سرعت در اجرای دیوار می گردد .

دیوارچینی با بلوک لیکا :

دیوارها بر اساس ویژگی ها و کاربرد خود , انواع گوناگونی دارند . ( انواع دیوارها )
دیوار چیده شده با بلوک لیکا در طبقه دیوارهای غیر باربر قرار می گیرد .دیوارهای غیر باربر تنها وزن خود را تحمل می کنند و در آنها ویژگی های دیگری من جمله سبکی و مقاومت حرارتی و صوتی مناسب , اهمیت می یابد .دیوار چیده شده با بلوک لیکا بعنوان دیوار عایق همگن حرارتی محسوب شده و شرایط آسایش را برای ساکنین در ففصول گرم و سرد تامین می نماید .

از دیگر مزایای دیوارچیده شده با بلوک لیکا می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

افزایش سرعت اجرا دیوارچینی

کاهش پرت مصالح مصرفی

کاهش وزن بار مرده ساختمان به میزان 30 درصد

کاهش ملات مصرفی 

اجرای روکار سریع با حذف ملات گچ و خاک

 

 

 

 

 

وال پست : 

 

وال پست کلافی است که در طول های مشخص برای یکپارچه عمل نمودن دیوار به کار می رود. این وال پست ها سبب درگیری دیوار با اسکلت و در نتیجه استحکام دیوار خواهد شد. همان گونه که از نامش پیداست، وال پست نگهدارنده دیوار است. این المان که معمولا به صورت یک تیر-ستون طراحی می گردد، در انتهای سالن های صنعتی و به طور کل فریم های با دهانه بالا که انتهای آن با دیوار پوشش می گردد، قرار می گیرد.

وظیفه وال پست ها انتقال نیروهای حاصل از باد و زلزله از دیوار به فریم می باشد که موجب عدم تخریب دیوار می گردد. به طور عمومی اتصال آن در انتهای متصل به فریم به صورت لوبیایی جهت مراحل نصب و بر روی فونداسیون به صورت مفصل می باشد.

 

انواع وال پست:

وال پست به معنای نگهدارنده دیوار و به ۲ صورت وال پست قائم و وال پست افقی است.

  1. این وال پست‌ها سبب درگیری دیوار با اسکلت و در نتیجه استحکام دیوار خواهد شد‌.
  2. وال پست قائم در زمانی که دهانه شما بزرگ باشد از روی تیر طبقه پایین به زیر تیر طبقه بالا در دهانه جوش می‌شود‌.

✔ انواع وال پست و مهار دیوار از نظر اجرایی

  1. اجرای وال پست با انکر بولت و نبشی کشی؛
  2. اتصال دیوار به ستون با میلگرد؛
  3. اجرای تسمه دور ستون؛
  4. مهار دیوار به وسیله تعبیه میلگرد در داخل ستونهای مجاور؛
  5. مهار دیوار از طریق تعبیه میلگرد در داخل کف؛
  6. مهار دیوار به دیوارهای برشی از طریق عبور میلگرد در سوراخ قالب ها؛
  7. اجرای وال پست برای جان پناه بام (وال پست جان پناه)

اهمیت استفاده از وال پست 

علیرغم اهمیت اجرای این المان در سازه‌ ها، اجرای وال‌ پست در سازه‌ های شهری در ایران پیشینه چندانی نداشته و تقریباً محدود به یک دهه‌ ی اخیر می‌گردد، اما با این حال همچنان در بسیاری از سازه‌ هایی که در کشورمان ساخته می‌شوند اجرای وال‌ پست یا انجام نمی شود و یا محاسبه و اجرای آن همراه با نقاط ضعف اساسی صورت می‌گیرد.

تفکری که در بین مهندسان طراح وجود دارد لزوم بر سالم ماندن المان‌ های اصلی سازه یعنی تیر، ستون و سقف‌ها می باشد و سالم بودن این بخش ها ضامن عملکرد مناسب سازه است. اما زلزله های اخیر به خصوص زلزله کرمانشاه نشان داد حتی در  شرایطی که سازه پایدار بماند و به اعضای اصلی آن آسیبی وارد نشود آسیب در اعضای غیر سازه ای، (دیوارهای پیرامونی، تیغه‌ها، نماهای ساختمان، تاسیسات و …) ممکن است عملکرد کلی سازه را زیر سؤال برده و آسیب‌های اقتصادی و حتی جانی جبران ناپذیری پدید آورد. چرا که سختی میان قاب ها تاثیری مستقیمی در سازه دارد از این رو می توان به اهمیت استفاده از وال پست را پی برد.

ورود به صفحه شخصی

پیوندها